Prahou 2 za kněžnou Ludmilou

Průběh soutěže: 
18.8.2021 - 31.10.2021
Prahou 2 za kněžnou Ludmilou

Jistě znáte dominantu náměstí Míru, kostel svaté Ludmily. Co však víte o této historické postavě a její době? Jakou roli sehrála v českých dějinách? Proč se stala patronkou České země, spolu se svým vnukem svatým Václavem? Ale také patronkou matek, babiček, učitelů, vychovatelů nebo i vinařů? Proč si ji připomínáme právě v roce 2021? Kde všude v Praze 2 jsou svaloludmilská místa?

Příběh kněžny Ludmily je starý přes 1100 let, plný zvratů a zápletek. Spadá do doby prvních historicky doložených Přemyslovců a počátků Českého státu. Na straně východní byla silná Velkomoravská říše, na západě Východofranská říše. Evropou se šířilo křesťanství. Přemyslovská knížata musela být schopnými bojovníky i diplomaty, správci země i rodinného krbu, aby bylo komu předat vládu. Docházelo však i k násilnému řešení sporů v rodině a v boji o moc, k vraždám. První známou obětí byla právě kněžna Ludmila, která zemřela mučednickou smrtí na Tetíně v noci z 15. na 16. září 921. Záhy se jí však dostalo náležitých poct a stala se i první českou světicí. Přemyslovci pak vybudovali úspěšný stát uprostřed Evropy, kterému vládli až do 14. století.

Odkaz kněžny svaté Ludmily si připomínali všichni hrdí Češi, zejména v 19. století. V době nového uvědomování české historie, která vyústila až ke vzniku Československa v roce 1918. Svaté Ludmile byl nejen zasvěcen kostel na Královských Vinohradech, ale s jejím odkazem a ztvárněním se setkáme nejméně na dvacítce míst v celé Praze 2. Pojďme se vydat na zábavné putování, poznat tato krásná místa a přiblížit si zajímavou historii.

Informace o trase

  • 19 míst (20 objektů)
  • Délka 10 km
  • Přibližná doba trvání 3 hodiny (můžete ji však projít i po částech)
  • Hledejte tabulky s QR kódy a úkoly

Jaké úkoly vás čekají

Na každém z 19 míst míst najdete na tabulce úryvek textu. Zapište si jej i s číslem. Na závěr hry z úryvků sestavíte tajenku, jejíž vyplnění je podmínkou pro zařazení do soutěže.  

Po načtení kódu příslušného místa (QR kód nebo textový kód uvedený pod ním) budete volit správnou odpověď (ze tří možností) na dvě nebo tři otázky typu: 

  • A: Otázka k místu - rozhlédněte se kolem sebe, pozorujte a odpověď bude hračkou
  • B: Otázka k tématu Ludmila a Přemyslovci - vyplatí se přípava uvedená níže. Pokud váháte, hledejte na internetu.
  • C: Otázka k objektu v místě - bude jen na některých místech. Opět se vyplatí příprava, pozorné čtení popisu nebo trocha klikání.  

Za správné odpovědi získáváte body. Počet bodů je u jednotlivých otázek různý (1 až 3, vyjímečně 4).

Jak budou hodnoceny výsledky

Jde především o radost z pohybu po zajímavých místech, ze hry a poznávání. Počet získaných bodů se dozvíte i se správnými odpověďmi a s dopňujícím vysvětlením. Pokud budete chtít soutěžit, máte dvě možnosti:

  • Do slosování o drobné věcné ceny zařadíme všechny, kteří vyplní tajenku tak, aby věta dávala smysl, a kteří za odpovědi na otázky získají alespoň 70 bodů. Těšíme se, že vás bude co nejvíce. 
  • Zvlášť vyhodnotíme ty z vás, kteří budete chtít projít trasu v co nejkratším čase. Podmínkou je opět vyplnění tajenky a zisk alespoň 70 bodů, avšak za každý ztracený (=trestný) bod vám bude v konečném hodnocení přičteno 30 vteřin. 

POZOR: Podmínkou zařazení do soutěžního režimu je vyplnění tajenky. Nezapomeňte si opisovat úryvky textu na cedulích i s čísly lokalit. Z nich sestavíte tajenku.  

Připravte se do akce v Encyklopedii Prahy 2