Riegrovy sady

Tuto hru jste již hrál(a)

Riegrovy sady jsou jedním ze tří hlavních parků na území Prahy 2. Nacházejí se v části někdejší zahrady Kanálky, kterou vybudoval osvícený hrabě Canal de Malabaila na přelomu 18. a 19. století. Kanálka byla kdysi velkolepě pojatým areálem za městskými hradbami, sloužícím pro odpočinek i vědu. Když po zboření hradeb koncem 19. století vyrůstaly na tehdejších Královských Vinohradech nové domy a ulice jako houby po dešti, získala vinohradská obec alespoň část pozemků Kanálky a nechala zde vybudovat městské sady. Ty brzy dostaly jméno po Františku Ladislavu Riegrovi, významném politikovi, hájícím české zájmy v tehdejším Rakousko-Uhersku. Dnes jsou Riegrovy sady místem pro odpočinek, procházky, sport, ale i koncerty či jiné akce. Pro posezení je oblíbená stráň s vyhlídkou na Pražský hrad. V tomto Putování se dozvíte více o historii parku a zajímavých místech, která se zde nacházejí. Poznávání budete mít spojeno s příběhem. Podaří se vám posbírat zatoulané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie, které po parku rozfoukal vítr? Získáte je splněním úkolů na jednotlivých zastávkách. Následující zastávku se dozvíte vždy až po splnění úkolu.

Informace o trase 

 • 10 zastávek
 • Délka 2,1 km
 • Přibližná doba trvání: 1 hodina
 • Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
  (A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
  (B) úkoly související s příběhem k tomuto parku

Hodnocení

 • Za správné odpovědi můžete získat až 100 bodů (10 na každé zastávce)
 • Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
 • Účastníci, kteří do 31. 12. 2023 získají 80 bodů a více, budou zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však bude možno procházet a hrát i poté. 

Doporučujeme

 • Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2. Přečtěte si hesla zobrazovaná k tématu Riegrovy sady. 
 • Prohlédněte si i informace, na něž vedou odkazy v popisu jednotlivých zastávek na trase (Mohlo by vás zajímat).

Trasu připravila Městská část Praha 2 ve spolupráci s Loxper.


S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?

I papír lze užít jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře. V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu. Avšak s chytrým telefonem nebo s tabletem máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.   

Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně. 

Seznam a mapa herních bodů

Objevujte! Poznávejte! Bavte se!

2. Pomník F. L. Riegra
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Pomník F. L. Riegra najdete v jihozápadní části parku, pár kroků nad křižovatkou ulic Italská a Na Smetance. Bronzová socha slavného muže, stojícího v řečnickém postoji, je umístěna na vysokém žulovém podstavci.

Pomník F. L. Riegra
3. Sokol Královské Vinohrady
Nápověda:

Jak na další zastávku: Vydejte se cestou vedoucí podél ulice Polská. Dovede vás až k veliké budově vinohradské sokolovny. Zde je další zastávka.

Sokol Královské Vinohrady
4. Kanálka
Nápověda:

Jak na další zastávku: Sejděte od sokolovny po příjezdové cestě do ulice Polská a pokračujte chvilku mimo park. Minete vlevo Chopinovu ulici a hned na další křižovatce začíná vpravo ulice U Kanálky. Tu jsme nemohli na trase vynechat, protože připomíná někdejší zahradu Kanálka a jejího zakladatele.

Kanálka
5. Dívka s obručí
Nápověda:

Jak na další zastávku: Vraťte se zpět ke křižovatce s Chopinovou ulicí. Vstupte opět do parku, ale všimněte si domu Chopinova 1543/4. Je to tzv. Laichterův dům od architekta Jana Kotěry, postavený v roce 1909. Pokračujte šikmo vzhůru do parku k hlavní promenádě. Na jejím začátku je zákoutí s další sochou. 

Dívka s obručí
6. Kulaťák, kulturní život v parku
Nápověda:

Jak na další zastávku: Jděte dále po široké promenádě. Nejprve minete atletický areál u sokolovny a poté vpravo zahradní restauraci, až dojdete ke křižovatce, která má kruhový tvar. Jste na další zastávce.

Kulaťák, kulturní život v parku
7. Vyhlídka na Prahu
Nápověda:

Jak na další zastávku: Jděte po cestě odbočující z kruhové křižovatky vlevo, podél oplocení atletického areálu, zhruba po vrstevnici. Je to jedna z nejoblíbenějších cest Riegrových sadů, která nedávno dostala také jméno. Dojdete k místu, odkud je jedinečná vyhlídka na Prahu. Zde rozhodně stojí za to se na chvíli zastavit.

Vyhlídka na Prahu
8. Švihanka, hřiště U Draka
Nápověda:

Jak na další zastávku: Vraťte se po stejné cestě zpět na kruhovou křižovatku. Pokračujte mezi ploty restaurace, prohlédněte si zejména budovu po levé ruce. Dojdete k dětskému hřišti, kterému vévodí velký červený drak se skluzavkou.

Švihanka, hřiště U Draka
9. Ptačí obelisk
Nápověda:

Jak na další zastávku: Obejděte dětské hřiště a vydejte se podél jeho plotu šikmo vlevo dolů. Nikam neuhýbejte. Zhruba za dvě stě metrů objevíte po pravé ruce obelisk s reliéfem na podstavci. Zde je další zastávka.

Ptačí obelisk
10. Vozová
Nápověda:

Jak na další zastávku: Pokračujte po cestě dále, kolem budovy mateřské školky. Dojdete k bráně vedoucí z parku do ulice Vozová. I toto místo je něčím zajímavé a je zároveň předposlední zastávkou na naší trase.

Vozová
11. Mlíkárna
Nápověda:

Jak na další zastávku: Poslední úsek vám dá možná trochu zabrat. Z téměř nejnižšího místa v parku vystoupejte cikcak opět nahoru. Pod promenádou se mezi stromy nachází budova restaurace s vyhlídkovou terasou, která má zajímavý název Mlíkárna. Toto je poslední zastávka na trase za poznáváním Riegrových sadů.

Mlíkárna
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2