Náměstí Míru, kostel sv. Ludmily – Středobod mládí

Jak se sem dostanete: Rumunskou ulicí směrem vzhůru k náměstí Míru dojdete ke druhé zastávce.

Marker

V novogotickém chrámu dokončeném v roce 1893 podle návrhu architekta Josefa Mockera (mj. autora novogotické přestavby baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a dostavby svatovítské katedrály na Pražském hradě) byla dne 4. 1. 1902 Milada Králová pokřtěna jako Milada Anna Vlasta. Náměstí Míru se tehdy jmenovalo jinak a ještě nemělo současnou podobu. Stavby na severní straně začaly vyrůstat na pozemcích bývalé usedlosti Eichmanka až v dalších letech (např. Divadlo na Vinohradech, bloky neobarokních domů),

Náměstí bylo i v dalších letech klíčovým místem každodenního života Milady. Začala zde chodit do obecné školy (dnes nám. Míru 19). Po ukončení prvních pěti tříd nastoupila roku 1913 na nedaleké Dívčí reálné gymnázium (dnes Arcibiskupské gymnázium), kde prospívala na výbornou (až na občasný stupeň 2 z matematiky). S rodiči jistě chodila i do nově otevřeného Divadla na Vinohradech (otevřeno 1907).

Tip: Krásný neorenesanční Národní dům na Vinohradech (náměstí Míru 9) je s Miladou Horákovou spojen zejména tím, že zde měla v roce 1947 významný politický projev. Ten se týkal nezdařeného pokusu o atentát na komunistům nepohodlné představitele vlády Petra Zenkla, Prokopa Drtinu a Jana Masaryka.