Divadlo U Hasičů

Římská 2135/45, Praha 2-Vinohrady

Jak se sem dostanete: Ke čtvrté zastávce se musíme kousíček vrátit a vydat se do kopce (zády k muzeu) podél tramvajových kolejí. Poté zahneme doprava do ulice Anny Letenské a vidíme záda Vinohradského divadla, před ním se vydáme vlevo a zde bude náš další cíl.

Marker

Divadlo u Hasičů, dříve divadlo Spejbla a Hurvínka, ještě dříve kino Tatra a ještě předtím Malá opereta. Různé podoby kulturního zařízení v Hasičském domě  A právě v době divadla Spejbla a Hurvínka pod vedením Josefa Skupy, zde Karel Velebný založil společně s Janem Konopáskem S+H Kvartet (S+HQ, též SHQ). Název S+HQ je odvozen právě od působiště souboru v Divadle Spejbla a Hurvínka. Složení a nástrojové obsazení souboru SHQ se v průběhu let proměňovalo. Karel Velebný stále tvůrčím způsobem experimentoval s promyšlenými moderními formami hudebního jazyka, aniž by se vzdálil kořenům jazzu. Sám komponoval (napsal na 200 kompozic), aranžoval a podněcoval k autorské tvorbě i spoluhráče. Byl bravurním sólistou, jako hudebník byl oceňován i na mezinárodní scéně. Souborem SHQ prošla řada špičkových muzikantů, např. Milan Pilar, Jan Arnet, Laco Tropp, Laco Deczi, Luděk Švábenský, Karel Vejvoda, Jiří Stivín, Rudolf Ticháček, Karel Růžička, Josef Vejvoda, Petr Kořínek, Antonín Viktora, Milan Vitoch, František Uhlíř, Emil Viklický a řada dalších.

Tip: Prohlédněte si i zajímavou budovu Hasičského domu neboli Domu Čs. zemské hasičské jednoty. Cestou na další zastávku do Korunní se také rozhlížejte. Budete obdivovat budovu Divadla na Vinohradech, byť zezadu, budovu  Čs. tabákové režie, ve které dnes sídlí Městský soud a zahlédnete i kostel sv. Ludmily. Vše jsou významné a zajímavé dominanty v blízkosti náměstí Míru