Lokalita: Gorazdova 356/3, Praha 2 - Nové Město
Jak se sem dostanete: Přejděte křižovatku s Vyšehradskou a vydejte se ulicí Trojická s kostelem Nejsvětější Trojice. Zabočte vpravo do ulice Pod Slovany. Dojdete na náměstí Pod Emauzy s pomníkem Praha svým vítězným synům, věnovaným legionářům z první světové války. Doporučujeme ohlédnutí směrem k Emauzům, ke kostelu s novodobými věžemi a kostelíku sv. Kosmy a Damiána. Pokračujte na Palackého náměstí kolem pomníku Františka Palackého a vejděte do Gorazdovy ulice. Po pár krocích najdete vlevo dům, který je cílem této předposlední zastávky.
Příběh - kapitola 8: Úkryt
V době krutých represálií rozpoutaných nacisty po atentátu bylo třeba najít pro parašutisty vhodný úkryt. Ten pomohli zajistit představitelé pravoslavné církve. Předseda sboru starších pravoslavné církve Jan Sonnevend, který byl v kontaktu s Petrem Fafkem a Janem Zelenkou Hajským, požádal o úkryt kněze Václava Petřka. Vladimír Petřek, jenž se s dalším knězem Václavem Čiklem od roku 1939 účastnil protinacistického odboje, ochotně souhlasil. V následujících dnech po atentátu do krypty kostela postupně přišlo sedm parašutistů: Josef Bublík, Josef Gabčík, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc a Josef Valčík. Na začátku června 1942 se o všem dozvěděl biskup Gorazd, nejvyšší duchovní české pravoslavné církve. Biskup Gorazd od začátku okupace odboj podporoval, na jaře 1940 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje (dříve sv. Karla Boromejského) například ukrýval pronásledovaného Jana Sadílka. Chtěl ještě v červnu parašutisty přesunout na bezpečnější místo, avšak už se to nestihlo.
K místu: Vladimír Petřek
Kaplan Vladimír Petřek byl spolu s Václavem Čiklem zapojen do odboje od začátku okupace. Vydávali mj. falešné křestní listy pronásledovaným Židům. Pomohl zajistit úkryt parašutistům a obětavě se o ně staral. V té době žil v tomto domě čp.356, kde byl později zatčen gestapem. Ulice se tehdy jmenovala Podskalská (jméno biskupa Gorazda nese od roku 1948). Poté, co byl kvůli zradě Karla Čurdy úkryt odhalen a parašutisté zde padli, byli pravoslavní duchovní odsouzeni ve veřejném procesu. Biskup Gorazd, Jan Sonnevend a Václav Čikl byli zastřeleni na Kobyliské střelnici 4. září 1942. ThDr. Vladimír Petřek byl popraven o den později. Biskup Gorazd byl svatořečen již v roce 1987, Sonnevenda, Čikla a Petřka pravoslavná církev svatořečila v roce 2020.
Tip:
V ulici pojmenované dnes po biskupu Gorazdovi, u domu kde bydlel Vladimír Petřek, dodejme, že do odboje a ukrývání parašutistů byli zapojeni i další lidé z pravoslavné církve - již zmínění předseda sboru Jan Sonnevend, kněz Václav Čikl i kostelník Václav Ornest. Ostatně, parašutisty, duchovní a mnohé další oběti si připomeneme na další a poslední zastávce u kostela sv. Cyrila a Metoděje.