Nové trasy Putování – za betlémy i za Josefem Ladou

27. 12. 2021
Putování2_Betlémy, Lada

Jsme moc rádi, že se naše naučné procházky a venkovní hry těší čím dál tím víc vaší oblibě. Na podzim jsme společně doputovali po stopách sv. Ludmily v Praze 2 a předali ceny těm, kteří se při hře zapojili do naší soutěže. Nyní vám nabízíme dvě další trasy.

První trasa nás povede za betlémy v kostelích Prahy 2. Vánoce jsou křesťanské svátky oslavující narození Ježíše Krista. Tuto událost připomínají betlémy s jesličkami nejen v kostelích, ale i v domácnostech. Symbol Vánoc starší než vánoční stromeček. V kostelích se betlémy vystavují po celou dobu vánoční, která začíná den po Štědrém večeru. V některých kostelích do 6. ledna, v jiných až do Hromnic (2. února). Pozveme vás podívat se na jesličky v desíti kostelích Prahy 2. Budete moci obdivovat jejich umné provedení a připomenout si původní podstatu Vánoc. Samozřejmě, v tomto případě jen na několik týdnů, než budou betlémy uloženy do depozitářů, aby nás potěšily opět za rok.  

Na té druhé se vydáte po místech spojených se životem Josefa Lady. Jeho kouzelné obrázky zná snad každý. Malebné vesnické scenérie, děti, zvířátka, České Vánoce a mnoho dalšího. Psal a ilustroval mnoho knížek pro děti a dospělí jistě znají obrázky z Haškova Dobrého vojáka Švejka. Rád maloval i psal. Nejen pohádky, ale i vlastní vzpomínky. V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale málokdo ví, že většinu života strávil v Praze v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel a pracoval. Cestou nás budou provázet sám malíř svým komentářem z knihy Kronika mého života i jeho dcera Alena ve vzpomínkách sepsaných v knize Můj táta Josef Lada.

Na obou nových trasách se opět dozvíte mnoho zajímavého, známá místa poznáte zase trochu jinak, protáhnete tělo a hlavně, budete se bavit i s celou rodinou, luštit správné odpovědi na zvídavé otázky i soutěžit o věcné ceny. Sledujte tento web a vydejte se na další putování Prahou 2 .

Baví vás naše Putování? Již nyní připravujeme další trasy Prahou 2. Na témata Milada Horáková a Královské Vinohrady, Anthropoid, Sokolové a další. Máte se na co těšit!