Anthropoid

Upozornění: Soutěž o věcné ceny na této trase byla již uzavřena. Nadále však můžete všechny trasy  Putování procházet, sbírat body pro radost ze hry, ověřit si, zda splníte bodový limit, nebo soutěžit o umístění v žebříčku úspěšných hráčů. 

Operace ANTHROPOID je jednou z nejvýznamnějších akcí československého odboje za 2. světové války. Známou skutečností je, že atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 vyústil v hrdinný boj parašutistů proti mnohonásobné nacistické přesile v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2. Méně známé však je, že druhý pražský obvod s operací ANTHROPOID spojují i další místa, kde žili stateční lidé, bez jejichž pomoci by se akce nemusela vydařit. Pojďme se vydat po jejich stopách.

Trasa je připravena u příležitosti 80. výročí události. Na každé z devíti zastávek Vás čeká jednak část příběhu operace ANTHROPOID, ale také informace týkající míst, která navštívíte. Kapitoly příběhu o operaci ANTHROPOID jsou řazeny chronologicky, avšak informace o daném místu se týkají lidí, kteří zde žili a pomáhali. Za cenu nejvyšší. Obě části se nemusejí časově shodovat. 

Informace o trase 

 • 9 zastávek (Vinohrady, Nusle, Nové Město)
 • Délka 7,2 km
 • Přibližná doba trvání: 2,5 hodiny
 • Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
  (A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
  (B) úkoly k tématu Anthropoid

Hodnocení

 • Za správné odpovědi můžete získat až 90 bodů (10 na každé zastávce)
 • Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
 • Účastníci, kteří do 31. října 2022 získali 70 bodů a více, byli zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však lze procházet i nadále.  

Doporučujeme

S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?

I papír lze užít jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře.
V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu. Avšak s chytrým telefonem nebo s tabletem máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.   

Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně. 

Trasu připravila městská část Praha 2 ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a společností Loxper u příležitosti 80. výročí operace ANTHROPOID.