Účastníci Putování si odnesli ceny ze setkání v Armádním muzeu Žižkov

4. 12. 2022
Setkání v Armádním muzeu Žižkov, 1. 12. 2022

Konec října byl termínem uzávěrky na trasách Sokol, Anthropoid a Velké soutěže Roku Dvojky. Alespoň pro účastníky, kteří sbírali body s nadějí na věcné ceny. Vše jsme vyhodnotili a uspořádali 1. prosince v Armádním muzeu Žižkov, nově otevřeném po rekonstrukci. Proč právě tam? Odborníci z muzea spadajícího pod Vojenský historický ústav (VHÚ Praha) nám pomáhali s tvorbou trasy Anthropoid, Sokolové měli významnou úlohu v legiích i v protinacistickém odboji a nové expozice muzea jsou tak úžasné, že volba byla jasná.

Ujali se nás pánové nejpovolanější. Sám ředitel VHÚ Praha brigádní generál Mgr. Aleš Knížek a ředitel sekce muzeí plk. Mgr. Michal Burian, Ph.D., který je zároveň hlavním vzdělavatelem České obce sokolské. Zahájili jsme právě prohlídkou expozic zachycujících v několika sálech historii od středověku, přes husitský věk, Třicetiletou válku, napoleonské a rakouské války, první světovou, druhou světovou válku (včetně odboje a Heydrichiády) až po dobu nedávných zahraničních misí. Byla to jen taková devadesátiminutová ochutnávka opravdu úžasně koncipovaných expozic se spoustou zajímavostí, unikátních cenných exponátů i obrazového materiálu. Historie zblízka, na vlastní oči, téměř na dosah ruky (ovšem za sklem). V každém ze sedmi historických úseků by se dalo strávit několik hodin a většina účastníků se jistě přijde podívat znovu. Kdo nemohl přijít, nechť si udělá obrázek na webových stránkách muzea.

Po prohlídce jsme se sešli v hale, losovali, blahopřáli a rozdávali tašky věcnými cenami. Průvodního slova se ujal iniciátor Encyklopedie a Putování Prahou 2 radní Jaroslav Šolc, který účastníky seznámil s výsledky a postřehy od uživatelů (viz text níže, příloha). O losování a předávání cen k trase Sokol byl požádán plk. Michal Burian, k trase Anthropoid brig. gen. Aleš Knížek a Velkou soutěž Roku Dvoky (Putování i Encyklopedie) předával místostarosta Jan Korseska. O trochu bohatší tašky si odnášeli ti ze třech vylosovaných šťastlivců, kteří získali plný počet bodů, další ch deset bylo losováno z těch, kteří dosáhli stanovený bodový limit. U Velké soutěže jsme postupovali podle žebříčku získaných bodů. Kdo chyběl, přijde si vyzvednou tašku s cenami na úřad MČ Praha 2.

A jaké věcné ceny výherci získali? Publikaci Praha 2 a její čtvrti, knihy o Anthropoidu a o Sokole, vstupenky do kina MAT, vouchery na hry společnosti Loxper, různé dárkové předměty (osuška, lahev, USB flash disk aj.). Top výherci Velké soutěže i hodnotné poukázky na oběd s partnerem.

Radost měli účastníci i pořadatelé, protože bylo potěšující vidět nadšené zájemce o historii a zajímavá místa Prahy 2 - od školáků, přes matky s kočárkem, rodiče s dětmi až po seniory.

A co chystáme dále? To se dozvíte v samostatném článku.

Příloha - výsledky a hodnocení

Trasa Sokol:

Popis trasy zde

 • Účast: Celkem registrováno 67 hráčů, reálná účast až 160 osob (řada šla ve dvojicích a skupinách). Z toho 22 vloženo z papírových formulářů.
 • Získané body: Výsledku nad limit (80 b.) dosáhlo 32 hráčů, z toho 13 hráčů dosáhlo plných 100% bodů.
 • Odpovědi a problémy: Správných odpovědí 88%. Nejčastější problémy/chyby:  3B – Kdy L. Šaloun vytvořil původní model sochy M. Tyrše umístěné ve vinohradské sokolovně 1946?. 1B – Ve kterém roce došlo k zavedení názvu Sokol?
 • Poznámky a komentáře (výběr): * Děkuji, fajn připomenutí. * Zajímavé, poučné, poznali jsme i nová místa. * Připomněl jsem si místa svého dětství. * Ocenili jsme možnost tisku formuláře. * Vzpomněla jsem si na vyprávění maminky a babičky, které cvičily na V. a XI. Všesokolském sletu. ** Ale také: * V letním horku raději trasy v parcích než v ulicích. * Trasa Anthropoid se mi líbila víc.

Trasa Anthropoid:

Popis trasy zde

 • Účast: Celkem registrováno 206 hráčů. Reálná účast cca 500 osob účastníků (řada šla ve dvojicích a skupinách). Z toho 81 vloženo z papírových formulářů
 • Získané body:  Výsledku nad limit (70 b.) dosáhlo 76 hráčů, z toho 24 hráčů dosáhlo plný počet bodů.
 • Odpovědi a problémy: Správných odpovědí 78%. Nejčastější problémy/chyby: 9B) Co parašutisté odpověděli na výzvu, aby se vzdali?. 2A) Ve kterém roce byly instalovány pamětní desky v Italské? 3B) Jméno spolku, jehož byl členem Jan Zelenka Hajský?
 • Poznámky a komentáře (výběr): * Bezva připomenutí významných událostí. * Studovala jsem v Resslovce, téma je mi blízké i po letech. * Přijeli jsme z Frýdku Místku a měli program na celý den, i s prohlídkou Vyšehradu a Botanické. * Díky trase jsem objevil tramvajový trojúhelník Zvonařka. ** Ale také: * S kočárkem je trasa náročnější. * Stanoviště jsou daleko od sebe, trasa je dlouhá. * Jako správná odpověď je uznán jen přesný textový výraz, škoda.

Velká soutěž Roku Dvojky - Putování Prahou 2:

Bylo nutno se zaregistrovat a do konce října nasbírat alespoň 222 bodů na libovolných se sedmi publikovaných tras (Kněžna sv. Ludmila, Betlémy, Josef Lada, Milada Horáková, Dvojka ladí jazz, Sokol, Anthropoid) – viz článek zde. Nezapočítávají se odpovědi odevzdané na papíře.

 • Účast: 270 uživatelů dohrálo alespoň 1 trasu. Z toho 6 uživatelů dohrálo všechny trasy, další 4 dohráli 6 tras a 9 uživatelů 5 tras.
 • Získané body: Limit 222 bodů dosáhlo 33 uživatelů. Přes 400 bodů dosáhlo 18 uživatelů.
 • Žebříček10 nejúspěšnějších: * 1) Jana K., 655 bodů, * 2) Marie, 630  b., * 3) Johanka, 624 b., * 4) Jana C., 606 b., * 5) Zdenka, 601 b., * 6) Ivana, 541 b., * 7) Scooby, 540 b.,*  8) Milada, 530 b., * 9) Alena, 508 b., * 10) Milena, 450 b.

Velká soutěž Roku Dvojky – Encyklopedie Prahy 2:

Bylo nutno se zaregistrovat a do konce října nasbírat v Encyklopedii Prahy alespoň 222 bodů z libovolných her a kvízů 2 různých typů (doplňovačka, kvíz, pexeso, posouvací hlavolam, puzzle, - viz článek zde.

 • Účast: Registrovalo se 68 uživatelů, 25 jich dohrálo hrálo více než 1 hru, 15 uživatelů hrálo více než 4 hry.
 • Získané body: Limit 222 bodů získali 3 uživatelé.
 • Žebříček 3 vítězů: * 1) Ivana S., 942 bodů / 59 her, * 2) Ivana V., 781 b./54 h., * 3) Kateřina J., 264 b./21 h.
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2