Dvojka ladí jazz

Tuto hru jste již hrál(a)

Pojďte si projít trasu, na níž navštívíme místa v Praze 2 spojená s českou jazzovou scénou a zajímavými osobnostmi. Jazz, původně americký hudební styl, který se zrodil na počátku dvacátého století mezi afroamerickou komunitou. Postupně absorboval další vlivy včetně hudby Evropské, vyvíjel se, proměňoval a rozšířil se do celého světa. Česká republika pochopitelně není výjimkou a Praha obzvláště.

Pro jazz je charakteristická spontánnost a svoboda projevu, která poskytuje prostor pro hudební improvizaci. Daří se mu ve svobodné společnosti. Připomeňme, že jazz se u nás uchytil za první republiky. V době, kdy v Americe vrcholila swingová éra, byl u nás nacisty  jazz zakázán, neboť byl považován za hudbu méněcenné rasy. Pro komunistický režim padesátých let v něm zase bylo příliš mnoho amerických synkop a jazz si musel počkat až na uvolnění v éře šedesátých let a později byl tolerován jako spíše instrumentální žánr bez „závadných“ textů. Jazz je hudba, kterou se inspirovala i řada dalších umělců od výtvarníků přes básníky až po filmaře.

Autory trasy jazzového putování po Praze 2 je festival Mladí ladí jazz a městská část Praha 2.  Trasa byla vytvořena v roce 2023.

Informace o trase.

  • 8 zastávek
  • Délka 5,3 km 
  • Přibližná délka trvání 1,5 hodiny

Hodnocení a vyhlášení výsledků

  • Pro účast v soutěži je nutné se zaregistrovat a vyplnit své odpovědi on-line.
  • Ve hře můžete získat až 80 bodů (10 bodů na každé zastávce). Pokud získáte alespoň 60 bodů, budete zařazeni do slosování o věcné ceny. 
  • Sbírat body na této i ostatních letošních nových trasách můžete až do konce října, Vyhlášení výsledků a výherců proběhne v závěru roku. 

Seznam a mapa herních bodů

Objevujte! Poznávejte! Bavte se!

2. Novoměstská radnice
Nápověda:

Karlovo nám. 1, Praha 2-Nové Město

Jak se sem dostanete: Na Karlovo náměstí se dostanete metrem i tramvají. Věž radnice nepřehlédnete. Vchod do objektu (nádvoří) je z ulice Vodičkova.

Novoměstská radnice
3. Balbínova Poetická Hospůdka
Nápověda:

Balbínova 6, Praha 2-Vinohrady

Jak se sem dostanete: Vydejte se vzhůru Žitnou ulicí a přejděte obě křižovatky s magistrálou. Za křižovatkou s Legerovou ulicí se mění název ze Žitné na Anglickou. Na rohu s Bělehradskou minete sídlo Radia Blaník a o kousek výše zahnete vlevo do Balbínovy ulice.  

Balbínova Poetická Hospůdka
4. Český rozhlas
Nápověda:

Vinohradská 12, Praha 2-Vinohrady

Jak se sem dostanete: Pokračujeme od Balbínky dolů, přejdeme křižovaktku s Římskou a na Vinohradské ulici zahneme doleva.

Český rozhlas
5. Divadlo U Hasičů
Nápověda:

Římská 2135/45, Praha 2-Vinohrady

Jak se sem dostanete: Ke čtvrté zastávce se musíme kousíček vrátit a vydat se do kopce (zády k muzeu) podél tramvajových kolejí. Poté zahneme doprava do ulice Anny Letenské a vidíme záda Vinohradského divadla, před ním se vydáme vlevo a zde bude náš další cíl.

Divadlo U Hasičů
6. Mandragora, hudební vinárna
Nápověda:

Korunní 732/16, Praha 2-Vinohrady

Jak se sem dostanete: Pokračujeme na konec ulice k budově soudu ve Slezské, poté zahneme doprava Blanickou (kolem vysoké věže/sloupu. V korunní se vydáme vzhůru, směrem dál od náměstí Míru. Po pravé straně ulice nás čeká cíl. .

Mandragora, hudební vinárna
7. Bastion Prague
Nápověda:

Horská 2101, Praha 2-Nové Město

Jak se sem dostanete: Na tuto zastávku je cesta delší. Z Vinohrad zamíříme zpět na Nové Město i za cenu, že vynecháme další zajímavá místa, kde pravidelně zní  jazz (Riegrovy sady, Havlíčkovy sady - letní koncerty). Z Korunní se vydáme Sázavskou kolem školy (dříve zde stávala synagoga), dojdeme na Francouzskou, vystoupáme jeden blok a zahneme doprava do ulice Jana Masaryka. Zde bydlel ve vile Osvěta T. M. Masaryk a narodil se zde Jan Masaryk. Příznivce jazzu by mohlo zajímat, že v ulici bydlel od poloviny 60. let Karel Velebný (nejprve v č. 293/29 a později č. 1663/14). Přejdeme Varšavskou ulici, kde v 70. letech bydlel pianista Karel Růžička. Dále po pravé straně mineme Belgickou ulici, kde byste mohli potkat Janu Koubkovou, dále Londýnskou, kde dříve zněl klavír Rudolfa Rokla. Pokračujeme dolů až k ulici Šafaříkova, kterou se vydáme doprava, před úřadem práce půjdeme ulicí U Zvonařky dolů až ke schodům, které sejdeme a na druhé straně ulice Bělehradská opět vyjdeme. Za schody první ulicí doleva a pokračujeme k Nuselskému předmostí. Dvakrát podejdeme magistrálu a ulicí Horská zleva obejdeme kostel Na Karlově až dojdeme ke hradbám a Bastionu.  

Bastion Prague
8. Salmovská literární kavárna
Nápověda:

Salmovská 2003, Praha 2-Nové Město

Jak se sem dostanete: Vrátíme se vzhůru a za kostelem se vydáme ulicí Ke Karlovu, zahneme do Apolinářské dolů kolem Zemské porodnice, na rohu se sloupem se sochou sv. Vojtěcha zahneme podél zdi vpravo a dojdeme na pětiramennou křižovatku. Přejdeme ji a pokračujeme do Lípové po její levé straně kousek směrem k Ječné. Záhy je vlevo odbočka do menší Salmovské ulice. Opět se vydáme dolů a zahneme za roh a jsme u předposlední zastávky.  

Salmovská literární kavárna
9. Karlovo náměstí - Mladí ladí jazz
Nápověda:

Karlovo náměstí (jižní část (u VFN), Praha 2-Nové Město

Jak se sem dostanete: Vydáme se dál Salmovskou, v Ječně zahneme dolů a kolem kostela sv. Ignáce dojdeme na Karlovo náměstí, resp. do jeho jižní části, kde se koná Open Air koncert festivalu Mladí ladí jazz. 

Karlovo náměstí - Mladí ladí jazz
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2