Jaroslav Foglar

TESTOVACÍ VERZE

Jaroslav Foglar (1907-1999) patří mezi nejčtenější autory dětské literatury. Proslavil se i jako dlouholetý vedoucí skautského oddílu Pražská Dvojka nebo vynalézavý muž přicházející se stále novými nápady. Ať už jako redaktor nakladatelství Melantrich, nebo v práci s oddílem. Mezi jeho nejznámější romány patří Hoši od Bobří řeky, Chata v jezerní kotlině, Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemná Řásnovka a další. Stál u zrodu časopisu Mladý hlasatel, tvořil seriál Rychlé šípy, založil čtenářské kluby, vymyslel lovení Bobříků, dlouhodobé hry i tzv. Krabičku poslední záchrany. Napsal o sobě knihu Život v poklusu. I z ní je patrné, jak úzce byl spjat s územím dnešní Prahy 2. Narodil se zde a s krátkou přestávkou žil a tvořil zhruba 70 let. Pojďme se projít po místech, kde Jaroslav Foglar žil a tvořil. Od rodného domu v Benátské ulici na Novém Městě, přes adresy v Nuslích, parky, kde rád psal, kolem domu v Korunní ulici na Vinohradech, kde žil až do roku 1978. Dojdeme až k místu jeho posledního pobytu na Žižkově. Přitom si přiblížíme zajímavosti ze života a tvorby člověka, který uchvacuje další a další generace mladých.

Informace o trase 

 • 10 zastávek (Nové Město, Nusle, Vinohrady, Žižkov)
 • Délka 6,9 km
 • Přibližná doba trvání: 2 hodiny
 • Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
  (A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
  (B) úkoly k tématu života a díla Jaroslava Foglara

Hodnocení

 • Za správné odpovědi můžete získat až 100 bodů (10 na každé zastávce).
 • Za využití nápovědy budou strženy vždy 2 body.
 • Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
 • Účastníci, kteří do xx. Xx. 2023 získají 80 bodů a více, budou zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však bude možno procházet i poté. 

Doporučujeme

 • Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2. Přečtěte si hesla zobrazovaná k tématu Jaroslav Foglara projděte si životopis Jaroslava Foglara.
 • Prohlédněte si i informace na něž vedou odkazy v popisu jednotlivých zastávek na trase.

S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?

I papír lze užít jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře.
V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu. Avšak s chytrým telefonem nebo s tabletem máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.   

Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně. 

Trasu připravila městská část Praha 2 ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara a společností Loxper.