Sokol

Upozornění: Soutěž o věcné ceny na této trase byla již uzavřena. Nadále však můžete všechny trasy  Putování procházet, sbírat body pro radost ze hry, ověřit si, zda splníte bodový limit, nebo soutěžit o umístění v žebříčku úspěšných hráčů. 

Sokol je tu již 160 let. Dne 16. 2. 1862 byl založen spolek Tělocvičná jednota pražská, který brzy dostal do názvu slovo Sokol. Se vznikem Sokola Pražského jsou spjaty dvě nejznámější osobnosti – Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Nosnými myšlenkami nového spolku bylo spojení tělesné zdatnosti, společenského a kulturního života i posilování národního uvědomění. V řadách členů Sokola působilo mnoho význačných osobností. Sokolové vždy pomáhali své zemi i v jejích těžkých chvílích. Spolek byl opakovaně rozpuštěn a vždy znovu obnoven. Sokol je i dnes významnou organizací působící nejen v oblasti tělovýchovy. Následující trasa, která vznikla ke 160. výročí založení Sokola, vás provede po místech se sokolskou minulostí i současností na území Prahy 2. Víte, že v této městské části působí hned tři sokolské jednoty? Najdete zde nejstarší, ale také největší sokolovnu, stejně jako četné připomínky významných členů Sokola.

Informace o trase

 • 10 zastávek (Nové Město, Vinohrady, Vyšehrad)
 • Délka 5,4 km
 • Přibližná doba trvání: 2 hodiny
 • Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
  (A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
  (B) úkoly k tématu Sokol a jeho historie

Hodnocení

 • Za správné odpovědi můžete získat až 100 bodů (10 na každé zastávce)
 • Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
 • Účastníci, kteří do 31. října 2022 získali 80 bodů a více, byli zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však lze procházet i nadále. 

Doporučujeme

Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2. Přečtěte si hesla zobrazovaná k tématu Sokol, zejména heslo vznik Sokola:a projděte si publikaci Sokol v Praze 2 - historie a současnost (v přípravě)..

Prohlédněte si i informace na něž vedou odkazy v popisu jednotlivých zastávek na trase.

S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?

I papír lze užít jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře.
V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu. Avšak s chytrým telefonem nebo s tabletem máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.   

Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně. 

Trasu připravila městská část Praha 2 ve spolupráci s Českou obcí sokolskou, třemi T. J. Sokol v Praze 2 a se společností Loxper, u příležitosti 160. výročí vzniku Sokola.