Milada Horáková

Tuto hru jste již hrál(a)

Pojďte si projít trasu, na níž navštívíme místa v Praze 2 spojená se životem dr. Milady Horákové, významné osobnosti 20. století. Převážně na Vinohradech. Zde se narodila (1901), byla pokřtěna, vyrůstala, chodila do škol a vdala se. Navštívíme ale i další místa, kde je vzdána úcta památce této právničky, političky, bojovnice za práva žen a za svobodu. Stala se symbolem odporu proti totalitě, přežila nacistické vězení, ale komunisté ji v roce 1950 zavraždili ve vykonstruovaném procesu spolu s dalšími nepohodlnými odpůrci režimu.

Informace o trase

 • 9 zastávek (Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad)
 • Délka 6 km
 • Přibližná doba trvání: 2 hodiny
 • Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
  (A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
  (B) úkoly k tématu Milada Horáková

Hodnocení

 • Za správné odpovědi můžete získat až 90 bodů
 • Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
 • Účastníci, kteří do 31. května 2022 získají 70 bodů a více, budou zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však bude možno procházet i poté. 

Doporučujeme

Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2. Přečtěte si heslo Milada Horáková, podívejte se na video a projděte si publikaci Milada Horáková a Královské Vinohrady.

Prohlédněte si i informace na něž vedou odkazy v popisu jednotlivých zastávek na trase.

S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?

I papír lze užít jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře.
V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu. Avšak s chytrým telefonem nebo s tabletem máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.   

Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně. 

Trasu připravila městská část Praha 2 ve spolupráci s Klubem dr. Milady Horákové a společností Loxper v návaznosti na odhalení pamětní desky na rodném domě Milady Horákové a vydání publikace Milada Horáková a Královské Vinohrady. 

Seznam a mapa herních bodů

Objevujte! Poznávejte! Bavte se!

2. Rumunská 18/22 – Rodný dům
Nápověda:

Jak se sem dostanete: K domu, kde začíná naše trasa, dojdete buď od stanice metra a tramvají I. P. Pavlova, když přejdete celé Tylovo náměstí k protějšímu rohu vlevo. Nebo sejdete z náměstí Míru ulicí Rumunskou až k rohu s Bělehradskou po levé straně. Pamětní desku jistě nepřehlédnete.  

Rumunská 18/22 – Rodný dům
3. Náměstí Míru, kostel sv. Ludmily – Středobod mládí
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Rumunskou ulicí směrem vzhůru k náměstí Míru dojdete ke druhé zastávce.

Náměstí Míru, kostel sv. Ludmily – Středobod mládí
4. Anny Letenské 7, Věrni zůstaneme – Protinacistický odboj
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Obejděte Divadlo na Vinohradech a sejděte ulicí Anny Letenské k třetí zastávce.

Anny Letenské 7, Věrni zůstaneme – Protinacistický odboj
5. Slezská 68 – Zkouška dospělosti
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Vydejte se Vinohradskou ulicí vzhůru a poté klidnými Sady Svatopluka Čecha dojdete do Slezské ulice, kde na Vás čeká další zastávka.

Slezská 68 – Zkouška dospělosti
6. Korunní 60 - Z Králové Horákovou
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Jděte ulicí U Vodárny vstříc Vinohradské vodárně a poté se dejte doprava dolů Korunní ulicí.

Korunní 60 - Z Králové Horákovou
7. U Havlíčkových sadů 9 - Klidný domov
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Již zmíněnými Sady Bratří Čapků dojdete k ulici Slovenská a k Bezručovým sadům. Těmi se pustíte dolů k Francouzské. Po jejím překonání se ulicemi Donská a Kozácká dostanete k další zastávce.

U Havlíčkových sadů 9 - Klidný domov
8. Ulice Boženy Němcové - Zavražděna komunisty
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Koperníkovou a Americkou dojdete na křižovatku se Záhřebskou (prostranství s fontánou). Zahněte vlevo a jděte Americkou dolů, přejdete křižovatku s Šafaříkovou (alternativa: odbočíte-li již v ulici Jana Masaryka, dojdete dolů ke Zvonařce, odkud půjdete vpravo). K přejití Bělehradské použijete hezké schody u Zvonařky, naproti půjdete kousek Wenzigovou a zahnete vlevo do Lublaňské směrem k Nuselskému mostu. Za pár kroků jste na další zastávce. Celkem ujdete asi 1,5 km. 

Ulice Boženy Němcové - Zavražděna komunisty
9. Zahrada Ztracenka - Pomník obětem totalitních režimů
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Podchodem pod magistrálou se dostanete do Horské ulice, vedoucí souběžně se zbytkem novoměstských hradeb. Na schodech dojdete ke vstupu do zahrady  Ztracenka, kde je další zastávka.

Zahrada Ztracenka - Pomník obětem totalitních režimů
10. Vyšehradský hřbitov – Symbolický hrob
Nápověda:

Jak se sem dostanete: Nejprve sejděte Horskou ulicí do ulice Na Slupi, projděte podchodem pod železniční tratí a poté naopak vystoupejte Přemyslovou a Vnislavovou ulicí až na Vyšehrad, kde Vám jistě neudělá problém najít hřbitov.

Vyšehradský hřbitov – Symbolický hrob
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2