Upozornění: Soutěž o věcné ceny na této trase byla již uzavřena. Nadále však můžete všechny trasy Putování procházet, sbírat body pro radost ze hry, ověřit si, zda splníte bodový limit, nebo soutěžit o umístění v žebříčku úspěšných hráčů.
Sokol je tu již 160 let. Dne 16. 2. 1862 byl založen spolek Tělocvičná jednota pražská, který brzy dostal do názvu slovo Sokol. Se vznikem Sokola Pražského jsou spjaty dvě nejznámější osobnosti – Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Nosnými myšlenkami nového spolku bylo spojení tělesné zdatnosti, společenského a kulturního života i posilování národního uvědomění. V řadách členů Sokola působilo mnoho význačných osobností. Sokolové vždy pomáhali své zemi i v jejích těžkých chvílích. Spolek byl opakovaně rozpuštěn a vždy znovu obnoven. Sokol je i dnes významnou organizací působící nejen v oblasti tělovýchovy. Následující trasa, která vznikla ke 160. výročí založení Sokola, vás provede po místech se sokolskou minulostí i současností na území Prahy 2. Víte, že v této městské části působí hned tři sokolské jednoty? Najdete zde nejstarší, ale také největší sokolovnu, stejně jako četné připomínky významných členů Sokola.
Informace o trase
- 10 zastávek (Nové Město, Vinohrady, Vyšehrad)
- Délka 5,4 km
- Přibližná doba trvání: 2 hodiny
- Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
(A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
(B) úkoly k tématu Sokol a jeho historie
Hodnocení
- Za správné odpovědi můžete získat až 100 bodů (10 na každé zastávce)
- Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
- Účastníci, kteří do 31. října 2022 získali 80 bodů a více, byli zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však lze procházet i nadále.
Doporučujeme
Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2. Přečtěte si hesla zobrazovaná k tématu Sokol, zejména heslo vznik Sokola:a projděte si publikaci Sokol v Praze 2 - historie a současnost (v přípravě)..
Prohlédněte si i informace na něž vedou odkazy v popisu jednotlivých zastávek na trase.
S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?
I papír lze užít jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře.
V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu. Avšak s chytrým telefonem nebo s tabletem máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.
Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně.
Trasu připravila městská část Praha 2 ve spolupráci s Českou obcí sokolskou, třemi T. J. Sokol v Praze 2 a se společností Loxper, u příležitosti 160. výročí vzniku Sokola.
Seznam a mapa herních bodů
Objevujte! Poznávejte! Bavte se!
Sokolská 1437/43
Jak se sem dostanete: Na první zastávku trasy dojdete od stanice metra nebo tramvaje I. P. Pavlova ulicí Sokolskou směrem k Národnímu muzeu. Po levé straně u křižovatky se Žitnou najdete sokolovnu. Hlavní vchod z Žitné ulice je po stranách zdobený plastikami Ladislava Šalouna.
Mánesova ulice, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Přejděte Sokolskou i Legerovu (hranice mezi Novým Městem a Vinohrady) a udělejte pár kroků doprava do Mikovcovy ulice. Zde projdete kolem domu Bohuslava Schnircha, sochaře, vlastence a aktivního sokola (Mikovcova 548/5). Projdete do Anglické, kde před náměstím Míru zahnete vlevo do Italské ulice. Přejdete Vinohradskou (všimněte si rohového domu Vinohradská 1233/22 s fasádou bohatě zdobenou historickými motivy) a dojdete do Mánesovy ulice.
Polská 2400/1a, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Z Mánesovy ulice přejděte směrem k Riegrovým sadům, do ulice Polská. Tam již velikou funkcionalistickou budovu sokolovny a atletický areál na okraji sadů nepřehlédnete.
Francouzská 436/36, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Od vinohradské sokolovny sejděte po schodech do ulice Budečská, pokračujte stále rovně, přejděte Vinohradskou ulici i Korunní. Na křižovatce s Moravskou věnujte pohled vpravo na křižovatku se Sázavskou, kde uvidíte budovu školy stojící v místech někdejší vinohradské synagogy. Pokud si neuděláte odbočku k pamětním deskám u vchodu školy, pokračujte stále Budečskou ulicí až na Francouzskou. Naproti přes křižovatku, u ústí ulice Jana Masaryka, jste u další zastávky.
Vila Osvěta – Jana Masaryka 165/22, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Vydejte se ulicí Jana Masaryka dolů, přejděte křižovatky s ulicemi Varšavská a Americká. Po dalších pár metrech nejdete po levé straně bránu k vile Osvěta, kde je za normálních okolností busta Jana Masaryka a pamětní desky, nyní však brána prochází opravou.
Fügnerovo náměstí, Praha 2 - Nové Město
Jak se sem dostanete: K další zastávce pokračujte dolů ulicí Jana Masaryka směrem ke Zvonařce. Před koncem zahněte vpravo do Šafaříkovy, dojděte ke křižovatce s Bělehradskou. Přejděte ji a Koubkovou ulicí se dostanete na Fügnerovo náměstí.
Vratislavova 129/36, Praha 2 - Vyšehrad
Jak se sem dostanete: K následující zastávce je cesta delší. Projděte podchodem pod Sokolskou ulicí do ulice Ke Karlovu, dojděte na konec a za kostelem Na Karlově sejděte Horskou až dolů k ulici Na Slupi. Pár metrů vlevo od vás se nachází místo, kde se potkávají hranice Nového Města, Vinohrad, Nuslí a Vyšehradu. Právě k Vyšehradu pokračujete vy. Podejděte podchodem pod železniční tratí, přejděte Vnislavovu ulici i Neklanovu a vystoupejte Přemyslovou do ulice Vratislavova. Na domě s restaurací U Šemíka najdete pamětní desku.
Rašínovo nábřeží 65/24, Praha 2 - Vyšehrad
Jak se sem dostanete: Jděte Vratislavovou ulicí až dolů a zahněte vlevo do ulice Libušina. Po pravé straně minete slavné stavby – Sequensovu vilu a kubistickou Kovařovicovu vilu. U ústí ulice na Rašínovo nábřeží najdete vlevo funkcionalistickou sokolovnu.
Chrám sv. Cyrila a Metoděje, Národní památník hrdinů Heydrichiády
Resslova 307/9, Praha 2 - Nové Město
Jak se sem dostanete: Půjdete po Rašínově nábřeží po proudu Vltavy, projdete pod železničním mostem a minete řadu zajímavých objektů jako Podskalskou celnici na Výtoni nebo starý limnigraf u náplavky. Při ústí Trojické minete dům s pamětní deskou skladatele Josefa Suka st. (Trojická 378/2). Minete Zítkovy sady a Palackého náměstí, u Tančícího domu zahnete vpravo do Resslovy ulice, kde stojí chrám sv. Cyrila a Metoděje s Národním památníkem hrdinů Heydrichiády.
Pomník Karolíny Světlé – Karlovo náměstí, Praha 2 - Nové Město
Jak se sem dostanete: Jděte Resslovou ulicí vzhůru ke Karlovu náměstí. V parku naproti moderní budově Charles Square Center najdete pomník Karolíny Světlé, u něhož naše trasa končí.