Betlémy

Průměrný výsledek této trasy je 57 bodů, budete lepší?
Počet zastávek10
Délka trasy6 km
Doba trvánícca 2 hodiny

UPOZORNĚNÍ: Trasa je zveřejněna pro Vánoce 2022. Původně byla vytvořena na konci roku 2021 a proběhla na ní soutěž o věcné ceny. Nicméně, trasu můžete procházet vždy v době vystavení betlémů, tj. od 25. prosince většinou až do Hromnic (2. února) následujícího roku. Tedy i letos a v následujících letech.

Vánoce jsou časem radosti, rozjímání i setkávání se s blízkými, hlavně však křesťanské svátky oslavující narození Ježíše Krista. Tuto událost připomínají betlémy s jesličkami nejen v kostelích, ale i v domácnostech. Motivy jsou obdobné, ale výtvarné zpracování pokaždé jiné. V kostelích se betlémy vystavují po celou dobu vánoční, která začíná v předvečer slavnosti Narození Páně (Štědrým večerem) a končí první neděli po 6. lednu (slavnost Křtu Páně). V některých kostelích zůstávají až do Hromnic (2. února). Udělejte si příjemnou procházku se svými dětmi, rodiči i přáteli. Přijďte se podívat na jesličky v kostelích Prahy 2, užít si symbol Vánoc starší než vánoční stromeček a připomenout si pravou podstatu Vánoc – zrození světla a naděje. Nechť je to pro Vás potěšení pro oči, osvěžení na duchu a při putování za betlémy i pro tělo. 

 

Informace o trase: 

  • 10 zastávek s betlémy v kostelích (Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad)
  • Délka přibližně 6 km
  • Přibližná doba trvání  - teoreticky 2 hodiny, ale s ohledem na různou dostupnost interiérů kostelů je reálné absolvovat trasu po více částech, tedy celkově za delší dobu (lze rovněž využít informace z Encyklopedie Prahy 2). 
  • Budete hledat správné odpovědi na 20 otázek, které jsou dvojího typu:
    (A) ke konkrétnímu místu (betlému nebo kostelu) - na základě návštěvy kostela nebo Encyklopedie 
    (B) obecně k tématu betlémů a Vánoc.

Hodnocení:

  • Za správné odpovědi můžete získat celkem 100 bodů.
  • Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.

POZOR na různé otevírací doby pro veřejnost a termíny pro vystavení betlémů.  Informace a odkazy na stránky kostelů v Encyklopedii Prahy 2 najdete v popisu jednotlivých zastávek. Vyplatí se připravit, než vyrazíte.

Pokud jste již na trase Betlémy soutěžili a sbírali body dříve, můžete si zkusit vylepšit minulý výsledek, sbírat body do celkového skóre ze všech tras,  nebo si jen tak vychutnat kouzelnou atmosféru. Jako průvodce využijte nově vydanou skládačku. Získáte ji na infostředisku ÚMČ Praha 2 nebo ve vybraných kostelích. I bez návštěvy kostela však můžete luštit a hrát celoročně. Potřebné informace o betlémech můžete hledat u příslušných kostelů v Encyklopedii Prahy 2.  Měli byste nalézt správnou odpověď k otázkám typu A. 

Další betlémy v kostelích nejen v Praze představuje projekt Křesťanské Vánoce

O BETLÉMECH

Betlém je plastické zobrazení scény narození Ježíše Krista. Pojmenování je odvozeno od názvu města v Izraeli, kde se událost stala. Ústřední téma je Svatá rodina – Panna Maria a svatý Josef ve chlévě pečující o právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách. Přicházejí pastýři a Tři králové přinášejí dary, výjev bývá doplněn o zvířátka (vůl, oslík, ovce) a další figurky, běžně i andělem provolávajícím „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“.

Pro vznik tradice jesliček – betlému – měla význam událost, která se stala v roce 1223. Tehdy pozval italský šlechtic Giovanni di Velita Františka z Assisi, aby strávil Vánoce na jeho panství. Budoucí světec si prý přál vidět, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách, a rozhodl se, že tento výjev zobrazí. Vybral si pro ni jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u vesničky Greccio, kterou upravil jako kapli a uspořádal v ní výjev narození Páně. Sem pozval v noci 24. prosince vesničany z širého okolí. Pro všechny příchozí sloužil kněz mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia. Podle historických pramennů se jednalo nejen o první výjev s „betlémem“, ale byla tu prý poprvé sloužena i půlnoční mše. Navíc pod širým nebem.

Tradice stavění betlémů se v českých zemích rodila počátkem období baroka. V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562. Přestože byly v některých dobách vykazovány z kostelů, jejich obliba se všeobecně rozšířila a zrodila se velká tradice lidových jesliček, z nichž některé se proslavily i za hranicemi naší země. Nejhonosnější český barokní betlém z 1. poloviny 18. století s figurami v životní velikosti a v původních barokních kostýmech patří kapucínům při kostele Panny Marie Andělské u Lorety v Praze na Hradčanech. Během 2. poloviny 19. století byl opraven a doplněn o mechanické prvky.

Význam betlémů v kostelích popisuje katolický farář Jindřich Ondřej Hoffman ve svém mravoučném pojednání Zrcadlo náboženství z roku 1642: „Betlémy… Strojí se pro lid prostý, kterýžto zevnitřní způsob a ceremonyjí nemůže toto Narození pochopiti. Prostý člověk, když to v obrazech spatří, dlouho na to pamatuje, jako by to živé viděl, a tudy se k vroucnosti a pobožnosti vzbuzuje.“ 

A protože v  kostelích a bazilikách naší Dvojky lze nalézt nádherné betlémy, které „nutno v obrazech spatřiti“ a jejichž zpracování je originální, tradiční i novátorské, vybrali jsme pro vás deset z nich pro Putování Prahou 2. Pevně doufáme, že se vám jak samotná vycházka za betlémy, tak i hra budou líbit a z tohoto zážitku budete čerpat i v průběhu celého nového roku.

Seznam a mapa herních bodů

Objevujte! Poznávejte! Bavte se!

2. Kostel sv. Ludmily
Nápověda:

Lokalita: náměstí Míru 1290/2 - Vinohrady

Kostel sv. Ludmily
3. Kostel na Karlově
Nápověda:

 Lokalita: Ke Karlovu 453/1 – Nové Město

Kostel na Karlově
4. Kostel sv. Apolináře
Nápověda:

Lokalita: Apolinářská ul. - Nové Město

Kostel sv. Apolináře
5. Kostel sv. Kateřiny
Nápověda:

Lokalita: Viničná 468/2, Nové Město

Kostel sv. Kateřiny
6. Kostel sv. Štěpána
Nápověda:

Lokalita: Štěpánská – Nové Město

Kostel sv. Štěpána
7. Kostel sv. Ignáce
Nápověda:

Lokalita: Karlovo náměstí – Nové Město

Kostel sv. Ignáce
8. Kostel sv. Václava na Zderaze
Nápověda:

Lokalita: Resslova 300/6 - Nové Město

Kostel sv. Václava na Zderaze
9. Emauzy, kostel Panny Marie a slovanských patronů
Nápověda:

Lokalita: Vyšehradská 320/49 – Nové Město

Emauzy, kostel Panny Marie a slovanských patronů
10. Kostel Nejsvětější Trojice
Nápověda:

Lokalita: Trojická 398/17

Kostel Nejsvětější Trojice
11. Bazilika sv. Petra a Pavla
Nápověda:

Lokalita: Štulcova ul. - Vyšehrad

Bazilika sv. Petra a Pavla
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2
Zahrajte si i v Encyklopedii Prahy 2