Chcete poznat Prahu 2 více?

5. 7. 2021

Využijte Encyklopedii Prahy 2 nejen pro přípravu na hru Putování za kněžnou Ludmilou. Můžete se procházet z místa na místo a využít vyzkoušené vycházkové trasy nebo se pomocí starých obrázků a map vydat na cestování v čase. Zahloubat se můžete i do mnoha tematických publikací, nejen do brožury Svatoludmilská místa v Praze 2 nebo Kněžna sv. Ludmila. Možností je však daleko více.

Vycházkové trasy  - Jsou zpracovány na základě poznávacích vycházek, které prošli členové klubu Dvojka pro přátele kultury se zasvěcenými průvodci. Vyzkoušejte trasy procházeli s Dr. Jiřinou Chrastilovou po Novém Městě, Vinohradech, Nuslích i Vyšehradě. Některé jsou zpracovány i ve formě videopořadu. Oblibu získala i série Toulky, vzpomínky a příběhy se spisovatelkou Blankou Kovaříkovou, rovněž natočené jako video. Mezi trasami jsou i tematické vycházky, např. Po stopách Josefa Lady nebo Druhá světová válka v ulicích Prahy 2. Máme řadu tipů na další vycházky a budeme je postupně doplňovat.

Cestování v čase – Můžete buď jen porovnávat historické a současné fotografie stejných míst a porovnávat jejich proměny. Mnohé o určitém území vypoví i porovnání map různého stáří. Uvidíte, jak postupně rostla zástavba, jak některé objekty naopak mizely či jak se měnily se názvy ulic i mnoho dalšího. Letošní novinkou je i série Historie v obrazech, která ukazuje určitý objekt nebo lokalitu na obrázcích různého stáří. I tento obsah nadále doplňujeme a pokud vás zajímá, máte se nač těšit.

Publikace – Knihy o historii Prahy mají své fanoušky a je jich vydáváno velké množství. Praha 2 vydává rovněž publikace na téma historie městské části, které jsou dostupné v PDF i v Encyklopedii. Lze se tak zahloubat do publikací ediční řady Kostely v Praze 2, která byla zahájena souhrnnou brožurkou a postupně jsou samostatné pro jednotlivé kostely. Na specifickým tématem se zabývají publikace jako Stopy židovské přítomnosti, Místa vzdoru o Chartě 77 v ulicích Prahy 2, Heydrichiáda v ulicích Prahy, Popel Popeleční středy se vzpomínkami na nálet v únoru 1945 a další. Nahlédněte, začtěte se. Jsou uvedeny i publikace, které nemáme v PDF a je třeba za nimi zajít do knihovny.

Pro poznávání Prahy 2 s pomocí Encyklopedie se samozřejmě nabízí i řada dalších možností. Stačí využít vyhledávání, odkazy a doporučení na zajímavosti v okolí. Pokud si rádi hrajete a luštíte, využijte i nabídku her a kvízů.  Obsahuje bezmála již 2 tisíce hesel v různých kategoriích a desítky dalších přibývají každý měsíc. A pokud máte rádi hry a luštění, využijte i nabídku her a kvízů.