Účastníci Putování 2023 se setkali v Gröbeho vile a odnesli si ceny

2. 2. 2024
Putování, Gröbeho vila, 31.1.2024

V Gröbeho vile v Havlíčkových sadech se ve středu 31. ledna 2024 konalo setkání úspěšných účastníků hry Putování Prahou 2.  Pozváni byli všichni, kteří alespoň na jedné z tras zveřejněných v roce 2023 získali nejméně 80 bodů. Ne všichni mohli přijít, tedy se nás sešlo zhruba padesát.  Většina využila možnost prohlédnout si před hlavním programem krásně zrekonstruovanou vilu, jejíž stavbu i s okolním parkem zahájil Moritz Gröbe před více než 150 lety. Naší průvodkyní byla Dr. Jiřina Nováková, která se musela vypořádat s problémem, jak předat co nejvíce zajímavých informací v omezeném čase. V 18 hodin byl zahájen hlavní program, jehož součástí byla i hudba. Na harfu hrála Hedvika Mousa Bacha a nechyběla úprava symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany. Ta předznamenala i jedno z témat nových tras připravovaných na rok 2024 (viz níže).

Ale všichni se těšili hlavně na losování a na věcné ceny. Radní Jaroslav Šolc nejprve přítomné seznámil s hodnocením loňského roku. Zaznělo pár čísel i zajímavé podněty od uživatelů (informace najdete v článku zde). Poté došlo na losování a předávání taštiček s cenami, postupně po jednotlivých trasách. Nejdříve parky – Folimanka, Havlíčkovy sady a Riegrovy sady a po hudbě trasy Podskalí a Jaroslav Foglar. Losovaly se a předávaly vždy nejprve tři hlavní ceny pro šťastlivce z řad těch, kteří na trase získali plných 100 bodů a poté dalších pět o něco menších tašek pro ty, kteří získali alespoň 80 bodů. Losovali sami účastníci z řad publika, děti i dospělí. To bylo napětí a radosti, zejména v dětských očích! Někteří hráči, kteří prošli všechny trasy měli štěstí a odnesli si cen více. Na závěr byli oceněni nejúspěšnější hráči z žebříčku sestaveného podle celkem získaného počtu bodů. A to jak za trasy Putování, tak za hry v Encyklopedii, které lze hrát i z domova a za nepříznivého počasí. Ale aby nikdo neodešel s prázdnou, pár drobností dostali i ti, kteří v losování neměli štěstí. Ti, kteří byli vylosováni a nebyli přítomni, budou vyzváni k převzetí ceny na úřadu městské části. A na nabídku levné vstupenky na koncerty v Gröbeho vile a na Bastionu se mohou těšit i ti, kteří získali oněch 80 bodů a vylosováni nebyli.

Atmosféra setkání byla úžasná a bylo potěšující vidět, jak naše Putování baví všechny generace hráčů a jak zajímavosti z Prahy 2 rádi poznávají i lidé z jiných městských částí. Úsměvy a slova díků nejen potěšila, ale jsou závazkem i pro přípravu dalších tras Putování v roce 2024. O čem budou? Již jsme naznačili téma Rok české hudby na Dvojce, kdy trasa povede po stopách našich velikánů jako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Josef Suk a dalších. Kdo by se chtěl na téma připravit, najde již sérii článků v Encyklopedii. Dalším tématem bude architektura a poznávání staveb různých architektonických slohů, které ukazují, jak se Praha 2 proměňovala v průběhu staletí od románských rotund až po Tančící dům.