Královské Vinohrady, dnes již jen Vinohrady. Kdysi pláně za městskými hradbami, později vinice, sady, zemědělské usedlosti. V polovině 19. století obec a posléze město, které se prudce rozvíjelo, zejména po zbourání novoměstských hradeb, až se stalo součástí Prahy. Historie vyhlášené rezidenční čtvrti je tématem této trasy, kterou jsme připravili právě ke 175. výročí vzniku obce (1849) a 145. výročí povýšení Královských Vinohrad na město (1879). Na jednotlivých zastávkách si připomene vznik a vývoj Vinohrad a někdejší zdejší život (Příběh), stejně tak zajímavé stavby, které vznikaly v různých etapách rozvoje města (Místo). Trasa začíná na náměstí Míru a dále prochází městskými částmi Praha 2, Praha 3 a Praha 10, mezi které byly Vinohrady administrativně rozděleny v 60. letech 20. století. Průběh trasy je optimalizován z pohledu chodce, jednotlivé zastávky tak nemusí navazovat v chronologickém pořadí podle vzniku staveb a nepokrývají úplně všechna zajímavá místa, která na Vinohradech můžete najít. Jistě si i tak vycházku a hru užijete.
Informace o trase
- 12 zastávek (Vinohrady - Praha 2, Praha 3, Praha 10)
- Délka 4,7 km
- Přibližná doba trvání: 1,5 hodiny
- Na trase budete plnit úkoly dvojího typu:
(A) odpovědi na otázky k navštívenému místu
(B) úkoly k tématu historie Královských Vinohrad
Hodnocení
- Za správné odpovědi můžete získat až 120 bodů (10 na každé zastávce)
- Počet získaných bodů můžete sledovat průběžně. Je uveden i v závěrečném hodnocení po ukončení vaší hry.
- Účastníci, kteří do 31. 12. 2025 získají 90 bodů a více, budou zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasu však bude možno procházet i poté.
Doporučujeme
- Využijte informace z Encyklopedie Prahy 2. Přečtěte si článek Povýšení Královských Vinohrad na město a články k jednotlivým stavbám na zastávkách. V případě objektů v Praze 3 a Praze 10 využijte další uvedené zdroje.
- Prohlédněte si i informace, na něž vedou odkazy v popisu jednotlivých zastávek na trase.
S chytrým telefonem nebo s papírem v ruce?
I papír lze užít, ale jen jako pomůcku pro on-line účast ve hře.
V příloze sice najdete ke stažení dokument se zastávkami a otázkami, který si můžete vytisknout na cestu, s chytrým telefonem nebo s tabletem však máte na cestě hned přístup k více informacím. Pokud půjdete přeci jen s papírem v ruce, doporučujeme: registrujte se třeba až po návratu a vyplňte své odpovědi doma u počítače. Proč? Dozvíte se více o zastávkách a zajímavostech v okolí, budete moci využít nápovědu, hned se dozvíte, zda vaše odpovědi jsou správné, kolik jste získali bodů a jak si stojíte v porovnání s ostatními účastníky. Pokud papírový formulář odevzdáte v infocentru Úřadu MČ Praha 2, máte šanci dozvědět se vaše výsledky až po ukončení soutěže.
Máte raději mobilní aplikaci? Trasu naleznete i v nabídce společnosti Loxper mezi procházkami, které můžete projít bezplatně.
Trasu připravila městská část Praha 2 ve spolupráci s Prahou 3 a Prahou 10, dále se společností Loxper. Odborná spolupráce Milan Polák, Patrik Líbal.
Seznam a mapa herních bodů
Objevujte! Poznávejte! Bavte se!
Lokalita: Úřad městské části Praha 2, náměstí Míru čp. 600/20, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Na náměstí Míru jistě trefíte i bez nápovědy. Metrem (zastávka trasy A), tramvají (linky 22, 10, 13, 16, 23, 31), nebo autobusem (linka 135). Vysoké věže baziliky sv. Ludmily rozhodně nepřehlédnete. První zastávkou je však radnice, u které si povíme něco z nejstarší historie Vinohrad.
Lokalita: náměstí Míru, bazilika sv. Ludmily, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Na další zastávku nemusíte jít daleko, stačí otočit pohled od radnice k bazilice sv. Ludmily, ikonické dominantě náměstí. Zde si povíme o vzniku města Královské Vinohrady a o stavbách, které město vybudovalo v první fázi svého rozvoje.
Lokalita: Divadlo na Vinohradech, náměstí Míru čp. 1450/7, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: K další zastávce je to jen pár kroků. Divadlo na Vinohradech, dominantu severní strany náměstí, určitě nepřehlédnete. Na této zastávce si povíme více nejen o divadle, jehož výstavba uzavřela obvod náměstí, ale také o tradici divadelních arén a později biografů.
Lokalita: Hasičský dům, Římská 2135/45 a okolí, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Je to opět jen pár kroků. Vydejte se Slezskou ulicí vzhůru, projděte kolem domu Zemědělské osvěty a po levé straně se vám otevře prostranství se třemi významnými stavbami. Jsou to právě Spolkový dům Zemědělské osvěty, vpravo budova Čs. tabákové režie (dnes soud) a Dům české zemské hasičské jednoty neboli Hasičský dům s charakteristickou věží. Tyto mohutné stavby vyrostly na místě, kterému se říkalo Seidlovo pole, ve 20. letech 20. století. Tedy v době, kdy byly Vinohrady již sloučeny s Prahou.
Lokalita: Český rozhlas, Vinohradská 12, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Blanickou ulicí sejdete na Vinohradskou a vydáte se dolů. Za křižovatkou s Balbínovou ulicí stojí vlevo legendární budova Českého rozhlasu. Místo, odkud od 30. let proudily informace i kulturní a jiné pořady, ale také místo, kde se odehrávaly významné události našich dějin s obětmi na životech - v květnu 1945 a v srpnu 1968.
Lokalita: Vinohradská sokolovna v Riegrových sadech, Polská 2400/1, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Vydejte se Vinohradskou zpět vzhůru. Doporučujeme zabočit vlevo do Italské směrem k Riegrovým sadům. Na rohu ulic Italská a Na Smetance můžete vstoupit do sadů a projít kolem pomníku F. L. Riegra. K sokolovně lze dojít po cestě souběžné s Polskou. Můžete však jít i delší cestou a obejít ze severní strany atletický areál u sokolovny, pokochat se vyhlídkou na Prahu a posléze parkovou promenádou. Velikou budovu sokolovny nemůžete minout. Na této zastávce si připomeneme vinohradské parky i spolky, nejen Sokol.
Lokalita: Vinohradská 1200/50, Praha 2 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Sejděte od sokolovny po schodišti dolů a jděte Budečskou ulicí až na Vinohradskou. Naproti vlevo stojí nepřehlédnutelná budova Vinohradské tržnice, též nazývané Pavilon. Vpravo, níže na Vinohradské, najdeme také již zmíněné stavby na bývalém Seidlově poli. Na této zastávce se seznámíme se zásobováním Vinohrad potravinami i s několika jmény úspěšných podnikatelů nejen v masném průmyslu. Samozřejmě představíme tržnici i blízké věhlasné stavby.
Lokalita: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 – Vinohrady, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.
Jak se sem dostanete: Vinohradskou ulicí pokračujte vzhůru, po pravé straně minete budovu někdejší školy K. V. Raise a Sady Svatopluka Čecha s pomníkem spisovatele. Dojdete až na roh náměstí Jiřího z Poděbrad. Nyní se nachází v rekonstrukci, ale budova kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v centru náměstí je přístupná. To je naše další zastávka.
Lokalita: Palác Flora, Vinohradská 2020/121, Praha 3 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Pokračujte po Vinohradské dál směrem z Prahy. Minete dva bloky domů a přijdete na křižovatku s ulicí Orlická. Zde, na čele domovního bloku mezi ulicemi Vinohradská, Orlická a Přemyslovská, stojí velká budova, ve které dnes sídlí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Budova má starší historii jako multifunkční Palác Flora s restaurací, kinem a hotelem.
Lokalita: Hradešínská 976/1, Praha 10 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Dál na rozhraní Vinohrad a Strašnic už nepůjdeme, i když je tam též leccos k vidění. Vydáme se zpět. Možností je více, ale můžete se vydat Kolínskou ulicí (kolmá na Vinohradskou) směrem ke Slezské a Korunní ulici. Na Korunní zabočte vpravo, na křižovatce s Chorvatskou pak opět doleva. Po pár krocích Chorvatskou uvidíte vpravo ústí Dykovy ulice. Zabočte do ní a pokračujte. Po levé roce budete míjet vilové domy. Několik slavných vil si představíme. Minete např. dům Dykova 14 s bohatou historií včetně rozhlasu, dům Dykova 6 i hned sousední Dykova 4. Zajdete-li si pár kroků do Nitranské 1, můžete si na budově PRE prohlédnout bustu Františka Křižíka. Na začátku parku zahneme dolů ulicí U Vodárny a přijdeme k vile Emila Kolbena.
Lokalita: Husův sbor se zvonicí, roh ulic U Vodárny a Dykova, Praha 10 - Vinohrady
Jak se sem dostanete: Od souboru slavných vil se vydejte jen pár kroků vzhůru ulicí U Vodárny, podél Sadů bratří Čapků (do r. 2016 Bezručovy sady). Budovu Husova sboru s vysokou zvonicí vidíte již z dálky. Je naší předposlední vinohradskou zastávkou.
Lokalita: Vinohradská vodárenská věž, roh ulic Korunní a U Vodárny.
Jak se sem dostanete: Asi není třeba nápověda. Vysoká vodárenská věž je hned v sousedství Husova sboru, směrem ke Korunní ulici. Jsme na poslední zastávce, kde si připomeneme nejen úchvatnou stavbu, ale i něco z historie zásobování Královských Vinohrad vodou.