Projděte si nové trasy – nabídku jsme letos rozšířili o pět novinek

8. 6. 2023
Nové trasy 2023

Pro příznivce našeho Putování Prahou 2 jsme připravili nové trasy. Rok 2023 přináší na letní měsíce pět dříve avizovaných novinek - Jaroslav Foglar, Podskalí, Folimanka, Riegrovy sady a Havlíčkovy sady. Celkový počet tras v nabídce se tak rozrůstá na dvanáct.

Zveřejňovali jsme je postupně od dubna do června. Tedy tak, abyste si v létě mohli všechny novinky užít. Přejeme příjemnou zábavu - projděte se, poznávejte, zahrajte si!

Co vás na nových trasách čeká? Zde je přehled. Více informací pak najdete u každé z tras.

• Jaroslav Foglar - Projdete se po místech, kde žil a tvořil Jaroslav Foglar. Jeden z nejčtenějších autorů literatury pro mládež ve 20. století, skaut, Jestřáb, dlouholetý vedoucí legendárního oddílu Pražská Dvojka, ale i vynalézavý muž přicházející se stále novými nápady. Trasa vede od rodného domu v Benátské ulici na Novém Městě, přes adresy v Nuslích, parky, kde rád psal a kde dnes najdeme Foglarovy lavičky. Dále kolem domu v Korunní ulici na Vinohradech, kde žil až do roku 1978. Končí v místě jeho posledního pobytu na Žižkově.
  • Podskalí - Poznáte historii a proměny pražského Podskalí. Po staletí byl zdejší život spjat s řekou, avšak počátkem 20. století se Podskalí začalo proměňovat v důsledku rušení dřevařských ohrad, výstavby nábřeží a boření staré zástavby v rámci tzv. asanace. Trasa začíná u Podskalské celnice, na Výtoni vede ulicemi na Palackého náměstí a po nábřeží se vrací zpět. Připomíná již zaniklá místa, dochované i novější stavby, nejstarší profesní spolek nebo významné osobnosti mezi nimiž nechybějí zakladatel paroplavby a primátor, držitel Nobelovy ceny nebo slavný malíř a spisovatel.

Další tři trasy představují největší parky v Praze 2. Každý z nich má i zajímavou historii. Pojali jsme je trochu jinak než ostatní trasy. Jsou spojeny vždy se zajímavým (byť fiktivním) příběhem a vždy teprve po splnění úkolu se dozvíte, kam na další zastávku.

• Folimanka – Trasa začíná u Osvěžovny, tedy v místě, kde stávala původně usedlost Folimanka. Postupně se seznámíte nejen se středověkou historií, ale i s proměnami parku po dostavbě Nuselského mostu až do dneška. Čeká na vás sochařská galerie pod širým nebem, ale i sportovní hala, kryt, poesiomátek a další zajímavosti. Přitom budete pátrat po pokladu rodiny měšťana Folmana, získávat klíče od truhly.
  • Riegrovy sady - Kde jinde začít, než u pomníku se sochou F. L. Riegra, jehož jméno park nese. Dozvíte se něco o zahradě zvané Kanálka a jejím zakladateli, osvíceném hraběti Canal de Malabaila, o největší sokolovně, Ptačím obelisku, místě, kde je dnes hřiště U Draka, ale i o současném životě v parku. Na zastávkách budete plněním úkolů získávat větrem rozfoukané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie.
  • Havlíčkovy sady – Trasa začíná u vstupní brány z Rybalkovy ulice, u bývalé usedlosti Horní Landhauska. Seznámíte se s rodinnou vilou Moritze Gröbeho, zakladatele parku, ale také s dalšími místu v parku, jako jsou Pavilon, Viniční altán, oblíbená místa Gröbeho dcer, hřiště U Štiky a samozřejmě nevynecháme romantickou umělou jeskyni zvanou Grotta. Spojujícím příběhem bude hledání zatoulaných zvířat z někdejší malé zoo, tzv. Vivária, které stávalo u vstupní brány na místě horního dětského hřiště.

Užijte si naše nové trasy. Ať vám v letních měsících přinesou hodně zábavy i poučení s trochou pohybu! Uvítáme, pokud po dokončení každé trasy nevynecháte vyplnění dotazníku. Zpětná vazba od uživatelů je pro nás důležitá. A nezapomeňte, získáte-li včas dostatek bodů, dostanete se do slosování o věcné ceny. Držíme palce!